Zwiedzanie kopalni w Kłodawie sprawi wiele frajdy nie tylko małym, ale i dużym turystom. Już sam początek wyprawy, czyli zjazd windą z prędkością 6 m/s sprawia, że można dostać gęsiej skórki. Potem, wraz z przewodnikiem, spacerujemy wyrobiskami korytarzowymi, gdzie możemy podziwiać nie tylko sól w typowym białym kolorze, ale i niezwykłym jak dla tego produktu różowym.  W końcu trafiamy do podziemnej kaplicy Św. Kingi, która jest opiekunką górników solnych. Mamy możliwość zobaczenia już wyeksploatowanych komór solnych oraz maszyn, jakich używają górnicy przy wydobyciu soli. 

Kopalnia Soli w Kłodawie

Zaledwie kilka kilometrów od Koła znajduje się Chełmno, miejsce, które na długo zapada w pamięć. Z pozoru ukryte pośród drzew nie rzuca się w oczy i w trakcie jazdy łatwo je przegapić. Warto jednak poświęcić swój czas, by do niego trafić. To Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. 

 

 

Muzeum byłego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Wieża widokowa Paprotnia znajduje się na wzniesieniu, na wysokości około 118 m n.p.m., przy drodze nr 92, pomiędzy Kołem Koninem

Jadąc w kierunku Konina, zaraz za przełomem wzniesienia, należy skręcić w prawo w polną drogę i osłodzić przerwę w podróży panoramą rozciągającą się z wieży. To drewniano-stalowa, misterna konstrukcja, oddana do użytku w 2015 roku.

Wieża Paprotnia ma wysokość około 22 metrów, a taras widokowy w kształcie okręgu znajduje się na wysokości ponad 18 m. Aby się na niego dostać, trzeba pokonać 105 stopni.

Wieża widokowa Paprotnia

Gotycki, warowny zamek w Kole, według kronikarza Jana Długosza wzniesiony został przez króla Kazimierza Wielkiego przed rokiem 1362, w którym to Koło otrzymało prawa miejskie. Wtedy to powstał najstarszy element zamku - wieża-donżon. W tym samym wieku powstał dzisiejszy zamek.

Zamek w Kole

Zarezerwuj teraz!

Mapa

Copyright 2018